Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Jesienne wieści z Jedynki

5.12.2023

Jesienne wieści z Jedynki

Nadszedł grudzień – najbardziej magiczny miesiąc w roku. Przywitał nas zimową aurą i mroźną pogodą. Zanim jednak zima rozgości się na dobre w murach SP1, zdajemy relacje z tego, co działo się u nas w najbardziej jesiennym z miesięcy. Oto garść listopadowych wieści z Jedynki.

Listopad to w roku szkolnym czas przeprowadzania etapów wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Choć w Jedynce mamy tylko jedną ósmą klasę, to najstarsi nie zawiedli. Z dumą informujemy, że do drugiego etapu konkursów awansowali: z języka polskiego – Patrycja Bierska, z matematyki – Tomasz Glajcar, z języka angielskiego – Katarzyna Wysocka, a z biologii – Jan Lazar. Obecnie czekamy na ogłoszenie listy uczniów zweryfikowanych przez organizatorów i zakwalifikowanych do finału wojewódzkiego. Trzymamy kciuki za naszych ósmoklasistów! Z kolei 28 listopada w Muzeum Beskidzkim w Wiśle odbyła się X edycja konkursu gwarowego „Mowa ojców”. Jedynkę reprezentowali Grzegorz Babicki i Zofia Zawada z klasy 5b oraz Zuzanna Pezda z klasy 6a. Co prawda podium szturmem wzięli uczniowie z Malinki, (którym gratulujemy i ślemy pozdrowienia) ale nasi uczniowie Zosia i Grześ wywalczyli zasłużone wyróżnienia. W konkursie wzięli także udział uczniowie klas młodszych: uczennica 1b Abigail Szturc oraz uczeń 3b – Adrian Dachowski. Adrian za swoją interpretację wiersza Włodzimierza Szturca pt. "Jonek z Jonidła" zdobył wysokie II miejsce. Jesteśmy dumni. Serdecznie gratulujemy!

W listopadzie cieszyliśmy się także zwykłymi i niezwykłymi dniami w kalendarzu. I tak – 3 listopada 1b świętowała Dzień Dyni. Każde dziecko wykonało swoją dynię z masy solnej, a dodatkowym miłym akcentem było dyniowe ciasto upieczone przez jedną z mam. Również 3 listopada szkolny klub wolontariacki zainicjował ciekawą akcję – w ramach odbywających się od kilku lat Dni Życzliwości tym razem oprócz dobrych słów niektórzy otrzymali kanapki z czekoladą, gdyż obchodziliśmy – DZIEŃ NUTELLI! 9 listopada miały miejsce wcześniejsze obchody Święta Niepodległości. I było pięknie, a to za sprawą brawurowego kierownictwa p. Jolanty Krzanowskiej, która zaproponowała w tym roku niepodległościowe śpiewanie. Wspólnie wykonaliśmy "O, mój rozmarynie", "Szarą piechotę", "Przybyli ułani" oraz "Legiony". Uroczystość rozpoczął p. Krzysztof Wołoch – odśpiewaliśmy hymn, a potem obejrzeliśmy krótki film dokumentujący odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. A na koniec p. Jolanta Krzanowska przygotowała z kl. 4a króciutką etiudę o naszej fladze. To była bardzo udana uroczystość. 11 listopada nasza delegacja uczniowsko-nauczycielska uczestniczyła w miejskich obchodach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 13 listopada minęła kolejna rocznica śmierci naszego patrona – Pawła Stalmacha. W tym dniu świętowaliśmy – skromnie, ale zaznaczając, że pamiętamy. 21 listopada 1a plastycznie świętowała Dzień Kredki. Natomiast w przeddzień Dnia Misia (który przypada na 24 listopada) szkolny wolontariat ogłosił obchody tego jednego z najbardziej uroczych świąt. Tak stan liczebny naszej szkoły chyba pięciokrotnie wzrósł, bo oto przybyli nowi "uczniowie" w najrozmaitszych rozmiarach – od wielkości piórnikowej, do wzrostu uczniów! 30 listopada znów się działo, a to za sprawą – andrzejek! Połączone siły wolontariatu i samorządu urządziły dzień wróżb, oczywiście z duuuużym przymrużeniem oka. Można było poznać imię przyszłej "połówki" czy dowiedzieć się, jaki zawód będziemy wykonywać (np. kosmonauta/ ka, kotlarz/ka, sitarz/ka, wyoblarz/ka, ludwisarz/ka, karpiniarz/ka, folusznik/ka, klikon/ka). Godne polecenia były także: dowcipny horoskop, rzuty monetą do wiadra z wodą czy gra w stylu Franka Dolasa: "Każdy szczęściu dopomoże, każdy dzisiaj zobaczy, co go czekać może". Wszystkiemu przygrywał JBL.

W piątek 17.11. nauczycielki naszej szkoły mogły uczestniczyć w I Ogólnopolskiej Stacjonarnej Konferencji Myślenia Krytycznego we Wrocławiu. Celem konferencji było pokazanie praktycznego ujęcia „kultury myślenia”. Nauczycielki miały możliwość uczestniczyć w lekcjach otwartych oraz wysłuchać prelekcji dyrektorów szkół oraz trenerów myślenia krytycznego. Śpieszymy poinformować więc, że Zespół Wdrożeniowy ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Pawła Stalmacha w Wiśle  kontynuuje rozwój w ramach Projektu Szkół Uczących Myślenia. Wielkie brawa dla nauczycieli i Dyrekcji za wytrwałość i determinację               w budowaniu kultury myślenia w szkole!

Na koniec już tradycyjnie garść informacji sportowych.

7 listopada nasi uczniowie wzięli udział w finale powiatowym szkół podstawowych w drużynowych zawodach pływackich, które rozgrywane były w kategorii igrzysk dzieci – uczniowie z lat 2011 i młodsi. Podopieczni p. Mirosława Szwedy zarówno w klasyfikacji dziewcząt jak i chłopców wywalczyli miejsce 3. Dodatkowo w klasach  1-3 Max Zieliński był drugi w kraulu na grzbiecie, a w klasach 4-6 Mateusz Szarzec, Mateusz Cieślar również wywalczyli srebro, kolejno na 50m stylem grzbietowym i klasykiem. Nasze uczennice trenujące w programie Młode Asy Parkietów razem ze swoimi koleżankami z Integracyjnego Stowarzyszenia Wiślańska Jedynka 8 listopada odniosły swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie 2023/2024! Gratulujemy dziewczynom i trenerom!!! 9 listopada nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni podczas rozegranych Mistrzostw Wisły Szkół Podstawowych w tenisie stołowym – igrzyska młodzieży, co 22 listopada zaowocowało dwoma medalami mistrzostw powiatu cieszyńskiego!!! Nasza reprezentacja prowadzona przez p. Aleksandrę Nosowicz kontynuuje świetną passę w rozgrywkach tenisa stołowego w ramach zawodów szkolnego związku sportowego w igrzyskach młodzieży. Drużyna dziewczyn w składzie Magdalena Mleko i Anna Pik wywalczyła 2. miejsce, zaś drużyna chłopców w składzie Rafał Kędzior, Michał Pilch, Paweł Gomola nie miała sobie równych i zdobyła złoty medal!!! Gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne występy naszych sportowców!!!

Ach, działo się u nas, działo! Teraz nadchodzi zimowy czas, a wcześniej – świąteczny. Z tej okazji ślemy moc serdeczności i zdrowia! Cudownych świąt!

Jolanta Leśnik

 

 

Wielkie święto czytania

Polonistki wiślańskiej Jedynki (p. Ewa Dobosz i p. Jolanta Leśnik) wraz ze szkolną bibliotekarką (p. Karoliną Ciemniewską) zapragnęły zorganizować jesienne święto czytelnictwa. Początkowo obmyślony konkursowo-czytelniczy DZIEŃ zaczął jednak żyć… własnym życiem i rozrósł się do ogłoszenia LISTOPADA ŚWIĘTEM CZYTELNICTWA w SP 1.  Tak przeszliśmy od myśli do czynu, a oto relacja z tego, co stało się udziałem naszym uczniów.

Święto Czytelnictwa w SP 1 rozpoczęliśmy od wystawy prac klasy 5b, której uczniowie zrealizowali wspaniałe projekty pt. „Kryptonim SZAFA” dedykowane lekturze „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”. W tekturowych i drewnianych pudłach zamknęli własnoręcznie wykonane magiczne szafy stanowiące przejście do fantastycznej krainy C.S. Lewisa. Prace te mogliśmy podziwiać przez cały miesiąc. Zachwytom nie było końca, a piątoklasiści otworzyli Święto Czytelnictwa z przytupem!   

Kolejną odsłoną było ogłoszenie ogólnoszkolnego turnieju głośnego czytania. 10 listopada do konkursu przystąpili uczniowie klas 1-3. I to było coś! W przeważającej części przepiękna interpretacja tekstów literackich wprawiła w zachwyt, czasami rozbawienie jurorów. Dzieci czytały teksty poważne, zabawne z zacięciem prawdziwych lektorów czy interpretatorów. Potem przyszła kolej starszaków, co znaczy, że w czytelnicze szranki ze swoimi książkami stanęli uczniowie klas 4-8.  Zdecydowany prym wiodły dwie lektury – "Mikołajek" i ..."Pan Tadeusz". Papier szeleścił, kiedy przewracali strony. Było książkowo, a to znaczy, że pięknie. Jury wyróżniło najlepszych lektorów, a najwyższe miejsca zajęli: pierwszoklasista Karol Szalbót, wśród drugoklasistów – Zuzanna Bajewicz, w klasach trzecich – Łucja Ciemniewska, Adrian Dachowski, Kacper Haduch, a w kategorii uczniów obcojęzycznych – Stanislawa Rokovych. Natomiast w kategorii klas 4-8 triumfy święcili: Michał Leja i Kirił Spasovskyi (w kategorii uczniów obcojęzycznych), a między siódmo- i ósmoklasistami – Piotr Pezda. Serdecznie gratulujemy!

W trzecim tygodniu listopada uczniowie wzięli udział w konkursie na okładkę ulubionej książki w technice dowolnej. Zgłosili blisko 200 prac! Najpiękniejsze, najbardziej oryginalne i najstaranniej wykonane zostały nagrodzone, a oto ich autorzy: Zoya Michalik 1a, Vanessa Pinkas 6b i Zofia Godawa 4a oraz Patrycja Bierska z kl. 8. Przyznaliśmy też wiele wyróżnień. Brawo!

Następnie uruchomiono potencjał językowy młodych wiślan. Jako że rok 2023 ogłoszono Rokiem Wisławy Szymborskiej zaproponowaliśmy naszym uczniom poznanie bardziej żartobliwego oblicza Noblistki. Pokazaliśmy im LEPIEJE Szymborskiej, które wprawiły dzieci w dobry humor i wyzwoliły ich potencjał twórczy. Tak powstały uczniowskie LEPIEJE, które przyozdobiły szkolny korytarz i wywołały uśmiech czytelników.

Ostatnie dni przedsięwzięcia pn. Listopad Świętem Czytelnictwa dedykowane były znów artystycznym działaniom – tym razem konkursowi fotograficznemu pt. „Z książką mi do twarzy”. Uczniowie nadesłali przepiękne fotografie, na których zaprezentowali siebie podczas czytania. Zdjęcia dowiodły, że wyobraźnia i artystyczne zacięcie naszych uczniów nie mają granic. Wykonano fotografie solo i w duecie (przyjaciela i pupila), w spoczynku i ruchu, w poziomie i pionie, a nawet do góry nogami! Było więc czytanie: z przyjaciółką, z psem i z królikiem, nawet z myszoskoczkiem, podczas stania na głowie i rękach, na huśtawce i w szpagacie, na kółkach gimnastycznych, ale i przy kominku, w fotelu jak i w pieleszach, a nawet zimową aurą – pod drzewem – w stroju regionalnym! Jury miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia.  W efekcie zdecydowano, aby już wkrótce przygotować wystawę fotografii naszych uczniów, a tymczasem wyłoniono najlepszych, czyli zdjęcia Amelii Mołodyńskiej z kl. 1a, Mai Bujok z 1b, Ewy Brodackiej z kl. 4, Julii Wrzecionko z 5a, Julii Chirek z 5b oraz Zuzanny Pezdy z 6b. Zwycięzcom ślemy serdeczne gratulacje!

 I tak czytelnicze święto dobiegło końca. Jak się okazało, pasje czytelnicze dzieci są naprawdę szerokie, a ogromne zaangażowanie w zrealizowane akcje zadało fałsz statystykom, wedle których Polak czyta tylko 1 książkę w roku. Młodzi wiślanie z Jedynki są tego doskonałym zaprzeczeniem – czytają, tworzą, rozwijają skrzydła! To wielka radość pracować z takimi uczniami!                          

 Jolanta Leśnik

 

Obchody Dnia Kulinarnych Mocniaków

Uczniowie klas 1a i 1b wraz z wychowawczyniami podjęli się wyzwania, jakim było zorganizowanie szkolnych obchodów Dnia Kulinarnych Mocniaków, w ramach konkursu ogłoszonego przez firmę „Biedronka”. Celem tegorocznej edycji było integrowanie środowiska szkolnego ze środowiskiem lokalnym, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów.

Uczniowie SP1 zapoznali się z przygotowanymi materiałami edukacyjnymi, które zostały udostępnione zgłoszonym szkołom. Wysłuchali słuchowisk na temat wartości białka i węglowodanów w diecie, wartościowych tłuszczy, roli warzyw i owoców, a także korzyści wynikających z picia wody. Dodatkowo obejrzeli animację dotyczącą zasad zdrowego talerza. Dzieci zbierały również naklejki do specjalnych albumów za spożywanie pięciu grup posiłków każdego dnia.

Pierwsze zadanie konkursowe polegało na wspólnym wykonaniu plakatu przedstawiającego pięć grup produktów spożywczych, które należy uwzględniać w codziennym jadłospisie. Specjalnie na potrzeby konkursu zostały zaprojektowane kolorowanki przedstawiające wszystkich bohaterów akcji – uwielbianego przez dzieci „Gangu Mocniaków” wraz z dodatkowymi bohaterami z poprzedniej edycji, czyli „Gangiem Świeżaków”. Uczniowie starannie i z wielki zaangażowaniem je kolorowali, a potem wycinali. Następnie wykorzystali je do wykonania plakatu. Kolorowanki zostały udostępnione również dzieciom korzystającym ze szkolnej świetlicy.

Drugie zadanie konkursowe to spotkanie dzieci z seniorami, podczas którego przygotowane zostały zdrowe przekąski. Do wspólnej zabawy zaproszeni zostali członkowie Wiślańskiego Klubu Seniora, a także dziadkowie naszych uczniów. Dzięki uprzejmości MOPS-u oraz ogromnemu wsparciu pani Agnieszki Suszki, spotkanie odbyło się w sali klubu przy PKP. Licznie przybyli również goście specjalni, którzy zostali zaproszeni na to wydarzenie, a wśród nich:  Burmistrz Miasta Wisła, p. Tomasz Bujok, Dyrektor SP1, p. Joanna Leszczyńska, Dyrektor MOPS, p. Magdalena Bosowka, Dyrektor WCK, p. Katarzyna Czyż – Kaźmierczak, kierownik CEE p. Ewa Zarychta. Również mamy naszych uczniów dołączyły do spotkania, pomagały nam w trakcie przygotowywania zdrowych przekąsek oraz podczas wielkiego sprzątania. Serdecznie dziękujemy pani Edycie i pani Agnieszce za zaangażowanie.

A działo się wiele! Dzieci przygotowały występy artystyczne: przywitały gości wierszykami napisanymi specjalnie na tę okazję, zaprezentowały wiersz „Warzywa” Juliana Tuwima, zaśpiewały piosenkę pt. „Jeśli chcesz, by brzuch twój...”, której tekst również został specjalnie napisany na to wydarzenie. Seniorzy i zaproszeni goście wspólnie z dziećmi zaśpiewali, gdyż melodia piosenki to wszystkim dobrze znane „Czerwone jabłuszko”. Razem obejrzeli animację pt. „Talerz zdrowego żywienia” oraz wysłuchali pogadanki na temat zasad zdrowego żywienia, którą przygotowała szkolna intendentka, p. Elżbieta Krzyżok, a przedstawiła p. Anna Pilch. Po części artystycznej nadeszła pora na działanie. Seniorzy, goście i dzieci przystąpili do wspólnej pracy. Przygotowane zostało dziewięć stanowisk: kolorowe, zdrowe kanapeczki, kanapki z pastą z awokado i domową nutellą, owocowe szaszłyki, wytrawne koreczki, sałatka z kaszą bulgur, sałatka z kaszą gryczaną, sałatka z makaronem ryżowym, napój z pietruszki oraz zielony koktajl. Każdy miał możliwość spróbowania wszystkich przygotowanych smakołyków. Atmosfera panująca w tym czasie w klubie była naprawdę niezwykła. Nie byłoby to oczywiście wszystko możliwe bez wspaniałych sponsorów, którzy dołączyli do naszej akcji. Serdecznie dziękujemy za wsparcie: Piekarni u Troszoka, Zakładom Mięsnym Legierski, Hurtownii Warzyw i Owoców, Zakładom Mięsnym Jur-Gast, Klubowi Seniora, Radzie Rodziców przy SP1 w Wiśle, a także rodzicom Mai Sz. (1b).

To jednak nie był koniec obchodów Dnia Kulinarnych Mocniaków w naszej szkole. Uczniowie klas 1-4 wzięli udział w konkursie na podkładkę stołową przedstawiającą zasady zdrowego talerza, natomiast uczniowie klas 1-8 mogli spróbować swoich sił w quizie wiedzy. W ramach akcji Jedynka otrzymała 5 maskotek "Gangu Mocniaków", które postanowiliśmy wręczyć uczniom w nagrodę za najpiękniejsze prace. Było ich jednak tak wiele, że trzeba było spróbować zdobyć dodatkowe maskotki. Odbyła się więc akcja zbierania biedronkowych naklejek, które wymieniliśmy na pluszaki. Łącznie 17 dzieci otrzymało nagrodę w zamian za wykonaną podkładkę! Dziękujemy nauczycielom, rodzicom, dzieciom i sympatykom naszej szkoły, którzy tak chętnie przekazali nam swoje naklejki. Dziękujemy również nauczycielkom, które sprawowały opiekę nad dziećmi w czasie spotkania. To był wspaniały czas!

Klaudia Byrt i Bożena Konieczny

 


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3