Po trzech latach przerwy do Wisły po raz XI zawitał Piknik Spadochroniarski. W sobotę 7 października 2023 r. na wiślańskim rynku można było podziwiać różne stoiska służb mundurowych i nie tylko. Można było poznać tajniki spadochroniarzy i popróbować swoich sił w symulatorze skoków spadochronowych.
Głównym organizatorem Pikniku był Piotr Wybraniec, właściciel i założyciel Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. Muzeum w tym roku obchodzi piękny jubileusz 20-lecia istnienia i to jest jeden z powodów, dla których reaktywowano w Wiśle Piknik.
Muzeum otwarte zostało jako Izba Spadochroniarza 15.02.2003 r. w przeddzień 60. rocznicy lądowania w kraju ppor. Adolfa Pilcha i 62. rocznicy pierwszego zrzutu cichociemnych w Dębowcu. Muzeum prezentuje historię polskiego spadochroniarstwa i działań specjalnych od czasów II RP, poprzez 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową, Cichociemnych, Grenadierów, 1 Samodzielną Kompanię Commando, 2 Batalion Komandosów Zmotoryzowanych, 1 Batalion Specjalny (Szturmowy), Batalion PARASOL, 1 Batalion Szturmowy, 6 Pomorską Dywizję Powietrznodesantową, 48. 56. 62. Kompanie Specjalne LWP, po współczesne polskie jednostki spadochronowe, specjalne i rozpoznawcze.
W Pikniku wzięło udział wielu znamienitych gości, m.in. gen. dyw. Jan Kempara – Prezes Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy, płk Tomasz Czechowski – Sekretarz Generalny Zarządu Głównego ZPS, płk Władysław Blicharski – Członek Zarządu Głównego ZPS, Piotr Drumlak – Prezes III Oddziału ZPS w Krakowie, Krzysztof Zieliński – Prezes VII Oddziału ZPS w Katowicach, Bogusław Moczała – Prezes XVIII Oddziału Ziemi Cieszyńskiej ZPS, Jerzy Ludwin – Prezes 23 Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. 133 batalion lekkiej piechoty 33 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wśród licznych gratulacji, okolicznościowy list z okazji jubileuszu na ręce Piotra Wybrańca złożył również Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.
- Z okazji Jubileuszu 20-lecia istnienia Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych im. ppłk Adolfa Pilcha cichociemnego spadochroniarza AK pragnę złożyć serdeczne gratulacje wszystkim dzięki, którym to miejsce powstało i rozwija swoją działalność. Podtrzymywanie tradycji, propagowanie historii oręża polskiego to piękna i pasjonująca misja. Cieszę się, że powstanie tego muzeum okazało się tak owocne i tak mocno zakorzeniło się w życiu naszego miasta. W ciągu 20 lat działalności muzeum udało się Panu zbudować nie tylko miejsce odwiedzane przez turystów, ale przede wszystkim stworzyć piękną tradycję spotkań miłośników sportów spadochronowych. Tradycyjne coroczne pikniki cieszą się wielką popularnością i integrują lokalną społeczność. Misja edukacyjna realizowana w tak przyjazny i interesujący sposób jest niezwykle cenna. Pragnę jeszcze raz serdecznie pogratulować i podziękować za zaangażowanie w pielęgnowanie historii naszego narodu, przekazywanie wiedzy i ciekawostek ze świata polskiego lotnictwa. Życzę Państwu, aby tegoroczny piknik był kolejną okazją do spotkania i integracji, a Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych doczekało się kolejnych pięknych jubileuszy. - mówił Tomasz Bujok podczas otwarcia Pikniku.
Na motocyklach zjechali Bordowi Pasjonaci Motocykli z 18 bielskiego batalionu powierznodesantowego 6 BPD.