28 maja 2022 roku w auli Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem miało miejsce uroczyste podsumowanie IV edycji Pucharu Grupy Azoty, który minionej zimy odbywał się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich. Tego dnia nagrodzeni zostali najlepsi zawodnicy i zawodniczki, ich trenerzy, a także najlepsze drużyny klasyfikacji klubowej. Wśród laureatów nie zabrakło przedstawicieli Wisły!
Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich realizowany jest od 2010 roku, a od sezonu zimowego 2018/2019 cykl tych zawodów odbywa się w ramach Pucharu Grupy Azoty. Głównym Partnerem Programu jest Grupa Azoty, która od wielu lat jest także Głównym Partnerem Polskiego Związku Narciarskiego oraz Strategicznym Partnerem Polskiego Narciarstwa Biegowego.
– W samych superlatywach mogę wypowiadać się o naszej współpracy z Grupą Azoty, która od wielu lat wspiera Polski Związek Narciarski i przede wszystkim rozwój biegów narciarskich w naszym kraju. Dzięki partnerstwu i wzajemnym zaufaniu wspólnie możemy cieszyć się z sukcesów naszych reprezentantów na arenie międzynarodowej. Minionej zimy trzeci w karierze medal imprezy mistrzowskiej wywalczyła Monika Skinder, która została wicemistrzynią świata w kategorii U-23, a życiowe wyniki w Pucharze Świata i podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich zanotowała Izabela Marcisz. Puchar Grupy Azoty jest podstawą rozwoju biegów narciarskich w Polsce. Program ten obejmuje nie tylko współzawodnictwo sportowe, ale również wsparcie finansowe klubów, trenerów i zawodników. Bardzo ważne jest to, aby zachęcać i motywować młodych narciarzy do uprawiania tego pięknego sportu. Dzięki wsparciu Grupy Azoty jest to możliwe. Mamy coraz lepsze warunki do rozwoju biegów narciarskich w naszym kraju i kolejne sukcesy wychowanków tego Programu w zawodach międzynarodowych – podkreślił Apoloniusz Tajner, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego.
Na początku uroczystego podsumowania w Zakopanem kilka słów do zgromadzonych laureatów, trenerów oraz przedstawicieli klubów powiedział Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.:
– W imieniu Grupy Azoty gratuluję wszystkim laureatom i uczestnikom IV edycji. Grupa Azoty wspiera rozwój biegów narciarskich już od 12 lat. Wierzymy w sportowy potencjał drzemiący w dzieciach i młodzieży, które każdego roku rozpoczynają lub kontynuują swoją przygodę z tą dyscypliną. To powód, dla którego wspólnie z Polskim Związkiem Narciarskim angażujemy się w poszukiwanie największych talentów, które w przyszłości będą reprezentować Polskę na najsłynniejszych trasach biegowych na świecie. Tego oczywiście życzę uczestnikom tegorocznej i kolejnych edycji Pucharu.
Minionej zimy uczestnicy Programu rywalizowali w pięciu edycjach. Inauguracja IV edycji Pucharu Grupy Azoty miała miejsce w grudniu ubiegłego roku na trasach biegowych Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, a finał rozegrany został w połowie marca na trasach biegowych Kubalonki. Pozostałe trzy edycje odbyły się w Zakopanem, Tomaszowie Lubelskim oraz Ptaszkowej..
Dzięki wsparciu Głównego Partnera Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich, którym jest Grupa Azoty – po raz czwarty w historii nagrody finansowe otrzymali najlepsi zawodnicy oraz najlepsze zawodniczki Pucharu Grupy Azoty w trzech kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn. Polski Związek Narciarski przekazał nagrody finansowe ufundowane przez Grupę Azoty pierwszym trzem biegaczkom w kategoriach: Juniorka, Juniorka Młodsza i Młodziczka oraz pierwszym trzem biegaczom w kategoriach: Junior, Junior Młodszy oraz Młodzik.
Laureatki i laureaci IV edycji Pucharu Grupy Azoty 2022
Dziewczynka
Chłopiec
Młodziczka
Młodzik
Juniorka Młodsza
Junior Młodszy
Juniorka
Junior
Seniorka
Senior
Również po raz czwarty w historii nagrody finansowe otrzymało sześć najlepszych zespołów klasyfikacji klubowej Pucharu Grupy Azoty w sezonie 2021/2022.
Po raz czwarty w historii Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich nagrodzeni zostali także trenerzy, którzy zajmują się szkoleniem młodych narciarzy w klubach. Roczne wynagrodzenia przyznane zostały 15 trenerom z 12 najlepszych klubów rankingu Pucharu Grupy Azoty. Wypłaty trenerskie za szkolenie w Narodowym Programie Rozwoju Biegów Narciarskich zostały przyznane według regulaminu Pucharu Grupy Azoty i stąd trzy pierwsze zespoły otrzymały dla swoich trenerów dwie roczne nagrody finansowe w wysokości 1 800 zł miesięcznie. Natomiast klubom z miejsc 4-12 przekazana została jedna roczna nagroda finansowa dla trenera w wysokości 1 500 zł miesięcznie.
Od 2010 roku Grupa Azoty wspiera rozwój biegów narciarskich w Polsce. To właśnie w tym roku, na fali sukcesów Justyny Kowalczyk, powstał Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich, który do 2017 roku nosił nazwę „Bieg na Igrzyska”. Od sezonu zimowego 2018/2019 uczestnicy rywalizują w zawodach, które rozgrywane są w ramach Pucharu Grupy Azoty. Chcąc w kilku słowach ująć ideę programu trzeba powiedzieć, że wśród dzieci i młodzieży poszukiwane są największe talenty, które w przyszłości będą reprezentować nasz kraj na najsłynniejszych trasach biegowych na świecie. Celem programu było stworzenie systemu rywalizacji dzieci i młodzieży opartej o cykl zawodów rozgrywanych w formule Pucharu Świata, a nadrzędnym celem był przede wszystkim rozwój biegów narciarskich w Polsce.
Serdecznie gratulujemy zarówno Laurze i Dawidowi, jak i trenerowi Bronisławowi Cieślarowi i całemu Wiślańskiemu Stowarzyszeniu Sportowemu!
Fot. Tadeusz Mieczyński