Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Zieliny i strómy

8.07.2020

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia 7 lipca otwarto wystawę pt. „Zieliny i strómy na Wisłach czyli Zioła i drzewa w Wiśle” przygotowaną jako część zadania pod tym samym tytułem dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”. Projekt realizowany jest przez wiślańską bibliotekę i jej partnerów: Nadleśnictwo Wisła, Wiślańską Akademię Aktywnych i szkoły, których uczniowie biorą udział w ogłoszonym konkursie plastycznym. Projekt ma na celu przypomnienie i spopularyzowanie gwarowego nazewnictwa ziół i drzew oraz ich zastosowania w życiu codziennym mieszkańców Wisły, dawniej, ale być może i w czasach współczesnych.

Wernisaż był jednocześnie promocją broszury edukacyjnej towarzyszącej wystawie. Wykład okolicznościowy wygłosił Andrzej Klimek, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła, a udział wzięli m.in. burmistrz miasta Tomasz Bujok, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury Katarzyna Czyż-Kaźmierczak i prezes Wiślańskiej Akademii Aktywnych Halina Kubaczka. Opiekunką ekspozycji i wraz z Piotrem Długoszem główną jej autorką jest Daria Rozner, która opracowała wstęp do broszury i po wielu konsultacjach merytorycznych i gwarowych opisała zebrany materiał zdjęciowy. Podczas wernisażu podziękowała autorom zdjęć i konsultantom, za wykonaną pracę i pomoc organizacyjną.

Na zakończenie spotkania wszyscy goście otrzymali nowe biblioteczne wydawnictwo, które wręczono przede wszystkim autorom zdjęć i konsultantom wystawy. Publikacja już we wrześniu trafi do wiślańskich szkół i będzie wspomagać edukację regionalną w dziedzinie biologii i gwary. Wszystkich zainteresowanych przyrodą, która nas otacza, wiślańską gwarą i jej zachowaniem dla przyszłych pokoleń biblioteka zaprasza do zwiedzania wystawy, która będzie czynna do 5 września. Warto też z przewodnikiem w ręku wybrać się na edukacyjny spacer i poznać bliżej nasze „zieliny i strómy”. Zapraszamy!

Galerię zdjęć z otwarcia wystawy oraz zapis wideo wykładu Pana Andrzeja Klimka można obejrzeć na stronie biblioteki.

Loga sponsorów "Zieliny i strómy..."


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3